ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΠΟΥ «ΕΣΠΑΣΑΝ» ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Από τα πόδια του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου και του Πέτρου Μάνταλου, η ΑΕΚ κληρονόμησε χθες την πλέον ανατρεπτική νίκη της σε βάρος του Ολυμπιακού, μετατρέποντας το 0-2 του 46ου λεπτού σε 3-2, ακριβώς στο 89ολεπτό του ντέρμπι που έζησαν πάνω από 30.000 φίλοι της στο ΟΑΚΑ.

Μέχρι και σύνθημα προέκυψε, φέρνοντας στο νου μία κινηματογραφική ταινία του 2002 («Bent it like Beckham”): «Κάν’το όπως η ΑΕΚ»!

Για τα δικά της δεδομένα, πράγματι, αυτός ο «άθλος» ήταν πρωτόγνωρος, και θα μνημονεύεται παντοτινά. Όπως συμβαίνει και με άλλες ανατροπές στα χρονικά του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, ακόμα πιο αναπάντεχες μάλιστα απ’ αυτή του «Δικεφάλου».

Στο ελληνικό πρωτάθλημα, για παράδειγμα, η μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών είχε θύμα της την ομάδα με τους περισσότερους τίτλους, τον Ολυμπιακό. Ήταν 27 Μαϊου του 1990, όταν οι ερυθρόλευκοι, με ηγέτη τον σταρ της εποχής, Λάγιος Ντέταρι, «κόλλησαν» στον τοίχο τον ΟΦΗ, προηγούμενοι με 4-0 στο 50ο λεπτό. Μία μέρα σαν όλες τις άλλες στη δουλειά, υπέθεσαν όλοι…

Όλως περιέργως, ύστερα από σαράντα λεπτά, ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου «Γεώργιος Καραϊσκάκης» κατέγραφε πλέον κάτι αδιανόητο: τελικό σκορ 4-5! Τέσσερις παίκτες του Έγκε Γκέραρντ (Μαρινάκης, Βέρα, Μπατσινίλας, Βάβουλας) σκόρπισαν πανικό στους ερυθρολεύκους, και τους αποτέλειωσαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην Αγγλία, όπου το πήγαινε-έλα από «Παράδεισο» σε «Κόλαση», και τ’ αντίστροφο, είναι σχεδόν… έθιμο, έχει παιχτεί ανάλογο παιχνίδι της μοίρας. Τον Οκτώβριο του 2012, η Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει 4-0 από την Ρέντινγκ, σε παιχνίδι του Λιγκ Καπ, αλλά πέτυχε να πάρει την πρόκριση, με το ταμπλό να γράφει 5-7 στο τέλος της παράτασης!

Μόλις 22 μήνες νωρίτερα, η Αρσεναλ ήταν το θύμα μίας ανάλογης υπόθεσης. Πέτυχε 4 γκολ σε βάρος της Νιουκάστλ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα: 4-4.

Ανάλογα αγγλικά «κόλπα» έχουμε ζήσει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το 1999, στη Βαρκελώνη, το τρόπαιο άλλαξε χέρια στις καθυστερήσεις, κι από τα χέρια της Μπάγερν κατέληξε σ’ εκείνα της Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, με τα ιστορικά τέρματα των Σέριγχαμ και Σόλσκιερ (τελικό σκορ 1-2).

Το 2005, στον τελικό της Κωνσταντινούπολης, η Μίλαν προηγήθηκε 3-0 της Λίβερπουλ στο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε 3-3 κι έχασε το Τσάμπιονς Λιγκ εκείνης της χρονιάς στα πέναλτι.

Στην Ισπανία, πριν από 20 χρόνια, η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν έτοιμη για μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, παίρνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων στο ημίωρο, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ασύλληπτα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, και πήραν το ματς με 5-4!

Στην Ιταλία, το Φλεβάρη του 2011, η Ρόμα διασκέδαζε στην έδρα της Τζένοα, φέρνοντας το ματς στο 0-3, ωστόσο ήταν αυτή που «έκλαιγε» στη λήξη του αγώνα, χάνοντας το παιχνίδι με 4-3.

Το ματς εκείνο θύμιζε ένα ευρωπαϊκό του 2001, ανάμεσα σε Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Παρί Σεν Ζερμέν. Από το 0-3 των Γάλλων, καταλήξαμε σε νίκη 4-3 των Ισπανών, που είδαν τότε τον Παντιάνι να πετυχαίνει «χατ τρικ».

Στη Γαλλία, το 1998, η Μονπελιέ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει «τρίποντο» στη Μασσαλία, έχοντας προηγηθεί 4-0 στο ημίχρονο. Η Μαρσέϊγ βρήκε τρόπο να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και να κερδίσει 5-4, με νικητήριο τέρμα του αρχηγού της, Λοράν Μπλαν, από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Μία γερμανική ομάδα, η Βέρντερ Βρέμης, πέτυχε τον δικό της «άθλο» σε ευρωπαϊκό αγώνα, κόντρα στην Αντερλεχτ, το 1993. Από 0-3, έκανε τους Βέλγους να παραπατάνε, κερδίζοντας το ματς 5-3.

Τέλος, η Μπάγερν Μονάχου έκανε μία ασύλληπτη ανατροπή το 1976, στην έδρα της Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4-0 στο 53’, μα οι Βαυαροί σκόραραν ασταμάτητα στη διάρκεια ενός 20λεπτου, και πήραν τη νίκη με 5-4.

Και κλείνουμε με την κορυφαία ανατροπή σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Συνέβη το Γενάρη του 2010, σε ματς του Κόπα Αφρικα. Η, κατά σύμπτωση γηπεδούχος, Αγκόλα έκανε το σκορ 4-0 στο 74ο λεπτό, αλλά έγινε έρμαιο των αντιπάλων της (Μάλι) στα τελευταία λεπτά, και μετά βίας έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας: 4-4!

Categories: ΑΘΛΗΤΙΚΑ