ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΝΙΚΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑΣ, ΠΑΘΙΑΚΑΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗ Β’ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Μεγάλες σε σκορ νίκες πέτυχαν Σταμάτα και Παθιακάκης στην πρεμιέρα της ποδοσφαιρικής δράσης μετά την μακρόχρονη αποχή λόγω κορωνοϊού, περνώντας πανηγυρικά στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ. Η Σταμάτα συνέτριψε στην έδρα του Διονύσου την ομώνυμη ομάδα με 4-0, ενώ ο Παθιακάκης επιβλήθηκε της Μάχης Μαραθώνα με 3-0.

Η Νίκη Δροσιάς έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τα Καλύβια, έχασε πέναλτι στην κανονική διάρκεια του αγώνα με το Δημητρίου, το νεαρό Σκουτέρη με κόκκινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο και ευκαιρίες να πάρει τη νίκη. Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, ενώ στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι υπέκυψε τελικά χάνοντας με 3-5.

Τα αποτελέσματα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ-ΑΕ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ  0-2

ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΠΑΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ                3-5 πεν. (1-1)

ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΑΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ                         0-4

ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ-ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ           3-0

ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ-ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ 3-0

Στο δεύτερο μέρος ο Παθιακάκης ήταν καταιγιστικός, με τρία γκολ (51’ Μπουρμπούλης, 60’ πεν. Ρόμπολας, 67’ Κατσιγιάννης) και δύο δοκάρια (65’ Μανγκαλατζίου, 83’ Λιάκος).

Στο 53’ αποβλήθηκε ο Παρούσος με δεύτερη κίτρινη.

Διαιτήτευσαν οι Δραγάτης, Κάλλης, Γκούβας.

ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ (προπονητής Τάσος Κιλιμτζίδης): Πήδουλας, Ανεζύρης, Καψιόχας, Σιάτη, Ρόμπολας, (74’ Γερογιάννης), Μανγκαλατζίου, Κατσαρίδης (70’ Στάσης), Δρόσος, Κωστένογλου (64’ Κατσιγιάννης), Μπουρμπούλης (90’ Αμπουλός), Λιάκος.

ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ (Δημήτρης Μίχας): Ντόστης, Σιδέρης, Φλώρος, Χατζηπέτρος (46’ Καλιακούδας), Δ.Τσιούμας, Καχόπουλος, Χαρίσης, Προυστέμι (69’ Καρακοζίδης), Β. Τσιούμας (90’ Πύλλα), Παρούσος, Δαρσίνος (84’ Μάρα).

ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΚΑΛΥΒΙΑ 3-5 ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Καταπονήθηκαν οι δυο ομάδες κάτω από τον δυνατό ήλιο για εκατόν είκοσι λεπτά, φθάνοντας στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Η Νίκη Δροσιάς αιφνιδίασε τον αντίπαλο της καθώς μόλις στο 2΄ προηγήθηκε με τον Σκούρα. Ο επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των πράσινων αμαρκάριστος και κατάφερε να πλασάρει τον Τσαβαρή. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ πήραν πρωτοβουλίες, ισορρόπησαν το ματς και στο 21΄ σε μία φάση διαρκείας ο Μάτι έγραψε το 1-1. Σκορ που δεν άλλαξε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στην παράταση.

Στα πέναλτι ο ΠΑΟ Καλυβίων ήταν εκατό τοις εκατό εύστοχος, είχε πέντε στα πέντε πέναλτι εύστοχα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ένα άστοχο (δοκάρι) και το τελευταίο δεν το χτύπησαν, καθώς είχε κριθεί η πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι από το 69΄ έπαιζαν με έναν παίκτη λιγότερο, γιατί ο Σκουτέρης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Διακριθέντες του αγώνα, Πρωτόπαππας και Κούτσης από τους γηπεδούχους, Μαυροθαλασσίτης και Μάτι από τους φιλοξενούμενους.